Türkiye Cumhuriyeti

Berlin Büyükelçiliği

Büyükelçilik Duyurusu

Öğretmenler Günü Mesajı , 24.11.2015

Büyükelçimiz Sayın Hüseyin Avni Karslıoğlu'nun

Öğretmenler Günü Mesajı, 24 Kasım 2015


İşlenmemiş cevherleri, sabır ve sevgiyle birer şahesere dönüştürebilen öğretmenlerimizin, gelecek nesilleri yetiştirmek için gösterdikleri gayretleri takdir ediyor ve tüm milletimiz için ne kadar değerli olduklarını bugün bir kez daha hatırlıyoruz.


Öğretmenlerimizin en önemli görevi, kendi kendine düşünebilen, yaratabilen, girişimci, yüksek nitelikli insanlar yetiştirmektedir. Başöğretmen Ulu Önder Atatürk’ün dediği gibi “Toplumun en büyük düşmanı cehalet, cehaletin düşmanı öğretmendir. Öğretmen geçmişin öğreticisi, geleceğin kurucusudur”.   

 

Anavatandan uzakta, Almanya’da dilimizi ve kültürümüzü tanıtma gayreti içinde olan, gençlerimizin hem Türk hem Alman toplumuna yararlı birer fert olarak yetişmelerine büyük katkı sağlayan öğretmenlerimizin gayretli çalışmaları için şükranlarımı sunuyorum.

 

Almanya’daki Türk toplumunun her kesiminin, ailelerimizin ve sivil toplum kuruluşlarının eğitim konusuna sahip çıkmalarını ve anadilimizin unutulmaması, genç kuşaklara aktarılarak yaşatılması için büyük fedakarlık gösteren öğretmenlerimizi desteklemelerini bekliyorum.

 

Bu düşüncelerle, Millet Mekteplerinin açıldığı ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e Başöğretmenlik unvanının verildiği bu anlamlı günde, tüm öğretmenlerimizin 24 Kasım Öğretmenler Günü'nü yürekten kutluyor, ebediyete intikal etmiş öğretmenlerimizi rahmetle anıyorum.