Türkiye Cumhuriyeti

Berlin Büyükelçiliği

Büyükelçilik Tarihi ve Önceki Büyükelçilerimiz

Türkiye Cumhuriyeti'nin Tiergarten Caddesi ile Hildebrand Caddesinin kesiştiği köşede bulunan, 1918 yılında Osmanlı Devleti tarafından satın alınan ve Osmanlı Devleti'nin son zamanına kadar kullanılan Büyükelçilik binası, 2. Dünya Savaşı'nın sonuna doğru bombardıman sonucu yıkılmıştır. Cumhuriyetin kurulmasını müteakip 1929-1944 yılları arasında Berlin'de görev yapan Büyükelçilerimiz de keza bu binamızda görev yapmışlardır.

Batı Almanya'nın kurulmasıyla Büyükelçiliğimiz 1950'de Bonn'da faaliyete geçmiştir. 1950 -1999 yılları arasında Bonn'daki binamızda faaliyet gösteren Büyükelçiliğimiz, 1999 yılında Berlin'e taşınmıştır.

Berlin’de Tiergarten Caddesi ile Hildebrand Caddesinin kesiştiği köşede bulunan arsa üzerinde Kançılarya olarak kullanılmak üzere modern bir yapı kompleksinin yapımını teminen çalışmalar sürdürülmektedir.

 

 
Ahmet Resmi Efendi
Büyükelçi
02.11.1763-20.04.1764
Asım Said Efendi
Büyükelçi
21.02.1791-27.12.1791
Ali Aziz Efendi
Büyükelçi
15.06.1797-29.10.1798
Mehmet Esad Efendi
Büyükelçi
01.06.1800-28.04.1804
Jak Agriopulo Efendi
Büyükelçi
09.10.1804-
Kamil Paşa
Büyükelçi
13.05.1838-06.08.1839
Rahmi Efendi
Büyükelçi
28.08.1839-
Mehmet Nuri Efendi
Büyükelçi
01.09.1839-
Şarl Davut Efendi
Büyükelçi
01.01.1840-01.01.1843
Mehmet Talat Efendi
Büyükelçi
16.04.1843-01.01.1845
Şevket Bey
Büyükelçi
01.11.1845-03.12.1846
Mustafa Sami Efendi
Büyükelçi
29.03.1847-29.05.1848
Karabet Artin Davutoğlu Bey
Büyükelçi
03.05.1848-
Konstantin Karaca Bey
Büyükelçi
14.01.1851-
Ali Rıza Efendi
Büyükelçi
01.01.1852-01.01.1854
Kemal Paşa
Büyükelçi
12.09.1854-01.08.1857
İhsan Bey
Büyükelçi
29.10.1857-31.12.1857
Yanko Aristaki Efendi
Büyükelçi
18.11.1858-
Alexandr Karatodori Efendi
Büyükelçi
01.01.1865-
Edhem Paşa
Büyükelçi
11.05.1876-01.01.1877
Sadullah Paşa
Büyükelçi
04.07.1877-04.04.1883
Said Paşa
Büyükelçi
11.04.1883-03.10.1885
Tevfik Bey (Paşa)
Büyükelçi
12.12.1885-09.11.1895
Rıfat Bey
Büyükelçi
10.11.1895-03.02.1896
Galib Bey
Büyükelçi
04.02.1896-26.11.1897
Tevfik Paşa
Büyükelçi
30.11.1897-
Morel Bey
Büyükelçi
09.03.1898-10.08.1905
Ali İhsan Bey
Büyükelçi
01.01.1906-31.10.1908
Tevfik Paşa
Büyükelçi
12.09.1908-25.09.1908
Osman Nizami Paşa
Büyükelçi
16.10.1908-23.04.1913
Mahmud Hayret Paşa
Büyükelçi
28.04.1913-09.04.1915
İbrahim Hakkı Paşa
Büyükelçi
01.08.1915-28.07.1918
Rıfat Paşa
Büyükelçi
27.08.1918-08.05.1919
Edhem Bey
Büyükelçi
08.05.1919-20.02.1920
Korgeneral Kemalettin Sami Gökçen
Büyükelçi
29.09.1929-15.04.1934
Hamdi Arpağ
Büyükelçi
12.05.1934-31.07.1939
Hüsrev Gerede
Büyükelçi
05.09.1939-27.07.1942
Mustafa Saffet Arıkan
Büyükelçi
01.08.1942-17.03.1944
Nizamettin Ayaşlı (BONN)
Büyükelçi
06.03.1950-21.09.1952
Suad Hayri Ürgüplü (BONN)
Büyükelçi
29.10.1952-26.09.1955
Seyfullah Esin (BONN)
Büyükelçi
27.12.1955-14.06.1957
Settar İksel (BONN)
Büyükelçi
19.06.1957-01.10.1961
Mehmet Baydur (BONN)
Büyükelçi
01.11.1961-09.04.1964
Ziya Müezzinoğlu (BONN)
Büyükelçi
25.08.1964-02.12.1966
Oğuz Gökmen (BONN)
Büyükelçi
03.12.1966-22.02.1972
Vahit Halefoğlu (BONN)
Büyükelçi
25.02.1972-12.09.1982
Oktay İşcen (BONN)
Büyükelçi
22.11.1982-22.08.1988
Reşat Arım (BONN)
Büyükelçi
31.08.1988-26.11.1990
Dr. Onur Öymen (BONN)
Büyükelçi
06.12.1990-16.06.1995
Volkan Vural (BONN)
Büyükelçi
30.06.1995-30.04.1998
Tugay Uluçevik (BONN-BERLİN)
Büyükelçi
30.04.1998-15.09.2000
Osman Taney Korutürk (BERLİN)
Büyükelçi
18.09.2000-06.09.2003
Mehmet Ali İrtemçelik (BERLİN)
Büyükelçi
16.10.2003-18.03.2008
Ali Ahmet Acet (BERLİN)
Büyükelçi
01.04.2008-31.12.2011
Hüseyin Avni Karslıoğlu (BERLİN)
Büyükelçi
15.01.2012-31.10.2016
Ali Kemal Aydın
Büyükelçi
15.11.2016-