Berlin Büyükelçimiz Sayın Hüseyin Avni Karslıoğlu’nun iftar yemeğinde yaptığı konuşma

Hüseyin Avni Karslıoğlu 20.07.2013
T.C. BERLİN BÜYÜKELÇİLİĞİ’NDE DÜZENLENEN İFTAR YEMEĞİ
VESİLESİYLE BÜYÜKELÇİ SAYIN HÜSEYİN AVNİ KARSLIOĞLU
TARAFINDAN YAPILAN KONUŞMANIN METNİ

20 TEMMUZ 2013, CUMARTESİ - SAAT 21:00)

SAYIN FEDERAL MECLİS BAŞKANI PROF. DR. NORBERT LAMMERT BEY,

SAYIN BERLİN VE KUZEY REN VESTFALYA EYALET MİLLETVEKİLLERİ İLKİN ÖZIŞIK BEY VE SERAP GÜLER HANIMEFENDİ,

İSLAM ÜLKELERİ TEMSİLCİLİKLERİNDEN DEĞERLİ MESLEKTAŞLARIM,

TÜRK TOPLUMUNUN SAYGIDEĞER ÜYELERİ,

DEĞERLİ BASIN MENSUPLARI.

ONBİR AYIN SULTANI MÜBAREK RAMAZAN AYI VESİLESİYLE BÜYÜKELÇİLİĞİMİZDE DÜZENLENDİĞİMİZ İFTAR SOFRAMIZA İŞTİRAK ETTİĞİNİZ İÇİN TEŞEKKÜR EDİYOR VE HEPİNİZE HOŞGELDİNİZ DEMEK İSTİYORUM.

BU AKŞAM, DAVETİMİZE İCABET EDEREK BİZİ ONURLANDIRAN TÜRK VE ALMAN TOPLUMUNUN DEĞERLİ ÜYELERİ, BERLİN’DEKİ İSLAM ÜLKELERİ TEMSİLCİLİKLERİNDEN KIYMETLİ MESLEKTAŞLARIM, BASIN MENSUPLARI VE BÜYÜKELÇİLİĞİMİZ PERSONELİ İLE BİRLİKTE OLMANIN MUTLULUĞUNU YAŞIYORUM.

RAMAZAN AYI DÜNYADA YAŞAYAN YAKLAŞIK 1,5 MİLYAR MÜSLÜMAN İÇİN YILIN EN ÖNEMLİ VE EN KUTSAL ZAMANI ANLAMINA GELMEKTEDİR. İSLAM DİNİNİN KUTSAL KİTABI KUR’AN-I KERİM BU AY İNMİŞTİR. KEZA, İSLAMIN TEMEL İBADETLERİNDEN ORUÇ DA BU AYDA TUTULMAKTADIR.
RAMAZAN AYI AYNI ZAMANDA İNSANLAR ARASINDA SEVGİ, SAYGI VE HOŞGÖRÜNÜN YOĞUN BİR ŞEKİLDE YAŞANDIĞI, BU AKŞAM OLDUĞU GİBİ, FARKLI DİNLERE VE KÜLTÜRLERE MENSUP İNSANLARIN BİR ARAYA GELDİĞİ, HOŞSOHBETLERİN YAPILDIĞI VE İNSANLARIN BİRBİRLERİNİ TANIMA VE ANLAMA İMKÂNLARININ YAŞANDIĞI BİR DÖNEMDİR.

TOPLUMSAL BARIŞIN TEMELİNDE ŞÜPHESİZ “HOŞGÖRÜ” YATMAKTADIR. BİR TOPLUM İÇERİSİNDE VEYA TOPLUMLAR ARASINDA HOŞGÖRÜ, FARKLI OLANI KABUL ETME VE SAYGI GÖSTERME ANLAMINA GELMEKTEDİR. BU ŞÜPHESİZ TÜRK TOPLUMU İÇİN OLDUĞU KADAR ALMAN TOPLUMU VE DİĞER TÜM TOPLUMLAR İÇİN DE GEÇERLİDİR. FARKLILIKLARIMIZ BİZLERİ ZAYIF DÜŞÜRMEMEKTE, BİLAKİS ZENGİNLEŞTİRMEKTE VE GÜÇLÜ KILMAKTADIR. HERKESİN HERKESTEN BİR ŞEYLER ÖĞRENME İMKANI HER ZAMAN MEVCUTTUR. ÇOK RENKLİLİK TEK RENKTEN HER DAİM DAHA GÜZELDİR.

HANGİ İNANÇTAN, HANGİ MEZHEPTEN, HANGİ ETNİK KÖKENDEN VE HANGİ SİYASİ GÖRÜŞTEN OLURSA OLSUN ALMANYA’DA SAYILARI ÜÇ MİLYONU AŞAN TOPLUMUMUZUN HER KESİMİNİ AYNI ÖLÇÜDE ÖNEMSİYOR VE DEĞER VERİYORUZ. BİZİM NEZDİMİZDE MEMLEKETİMİZİN FARKLI BÖLGELERİNDEN VE KESİMLERİNDEN GELEN İNSANLARIMIZIN HER BİRİ AYRI AYRI DEĞERLİDİR. HİÇBİRİSİNİ DİĞERİNE ÜSTÜN TUTMAMIZ SÖZKONUSU DEĞİLDİR.

TARİH BOYUNCA BİZİ BİRBİRİMİZE BAĞLAYAN ORTAK PAYDALARIMIZ BİZİ FARKLI KILAN ÖZELLİKLERİMİZDEN HER ZAMAN DAHA BASKIN OLMUŞTUR. BU ÇERÇEVEDE, ANADOLU’DAKİ SIKI BAĞLARIMIZIN ALMANYA’DA DA GENİŞ ÖLÇÜDE DEVAM ETMEKTE OLDUĞUNU MEMNUNİYETLE MÜŞAHEDE ETMEKTEYİM. SİZLERİN BURADAKİ HUZURU VE MUTLULUĞU BİZİM EN ÖNCELİKLİ KONULARIMIZIN BAŞINDA GELMEKTEDİR. BUNU HER ZAMAN VE HER YERDE DİLE GETİRMEKTEN ÇEKİNMİYORUM.

HERHANGİ BİR YERDE, HERHANGİ BİR ZAMANDA, HERHANGİ BİR SIKINTI YAŞADIĞINIZDA, BUGÜN RAMAZAN AYI VESİLESİYLE ÇATISI ALTINDA BİR ARADA BULUNDUĞUMUZ BU BÜYÜKELÇİLİĞİN SİZİN İKİNCİ EVİNİZ OLDUĞUNU HATIRLAYIN! BÜYÜKELÇİLİĞİMİZİN VE ALMANYA’DAKİ TÜM BAŞKONSOLOSLUKLARIMIZIN KAPILARININ SİZLERE SONUNA KADAR AÇIK OLDUĞUNU BİR KERE DAHA VURGULAMAK İSTİYORUM.

NASIL Kİ KARDEŞLER ARASINDA GÖRÜŞ FARKLILIKLARI VEYA ANLAŞMAZLIKLAR OLABİLİYORSA ALMANYA’DAKİ TÜRK TOPLUMU İÇERİSİNDE DE ELBETTE FARKLI GÖRÜŞLER, ANLAYIŞLAR VEYA YAŞAM FELSEFELERİ SÖZKONUSU OLABİLMEKTEDİR. BUNLAR KİMİ ZAMAN KÖKLERİNİZİN BULUNDUĞU TÜRKİYEMİZ’DEN, KİMİ ZAMAN İSE HAYATLARINIZI İNŞA ETTİĞİNİZ “BABA VATANINIZ” ALMANYA’DAN KAYNAKLANIYOR OLABİLİR.

KARŞILIKLI ANLAYIŞ VE HOŞGÖRÜ ÇERÇEVESİNDE ÇÖZEMEYECEĞİNİZ HİÇBİR SORUNUN BULUNMADIĞINA İNANIYORUM. DAHA ÖNCEDEN DE BELİRTTİĞİM ÜZERE, SİZLERİ NİHAYETİNDE ORTAK PAYDADA BULUŞTURAN MÜŞTEREKLER, ARANIZDAKİ FARKLILIKLARDAN DAHA FAZLADIR. BİRLİKTEN KUVVET DOĞAR VE ORTAK SORUNLARIN AŞILABİLMESİNDE BU BİRLİĞİN ÖNEMİNİ HEPİMİZ İYİ BİLMEKTEYİZ.

ALMANYA İNSANLARIMIZA İŞ VERDİ, AŞ VERDİ, BURADA BİR GELECEK KURMALARINI SAĞLADI. ALMANYA İNSANLARIMIZA İKİNCİ BİR VATAN OLDU. SİZLERİN HÜR VE EŞİT BİREYLER OLARAK ALMAN TOPLUMUNDA YERİNİZİ ALMANIZ VE BU ŞEKİLDE MUAMELE GÖRMENİZ BİZİM ÖNCELİKLERİMİZ ARASINDA YERALMAKTADIR. HEM TÜRKÇE’YE HEM ALMANCA’YA MÜKEMMEL SEVİYEDE HÂKİM, İYİ EĞİTİM ALMIŞ, SOSYAL KONULARA İLGİLİ, TOPLUMSAL KONULARDA DUYARLI BİREYLER OLARAK TOPLUMDA SAYGIN BİR YER EDİNMENİZ BİZİM EN BÜYÜK ARZUMUZDUR.

BU YOLDA GÜNLÜK HAYATINIZDA KARŞILAŞABİLDİĞİNİZ YABANCI DÜŞMANLIĞI SAİKLİ TUTUM VE DAVRANIŞLAR SİZİN CESARETİNİZİ ASLA KIRMASIN! BU AYRIMCI DAVRANIŞLAR MAALESEF YABANCI DÜŞMANLIĞININ MÜCADELE EDİLMESİ GEREKEN CİDDİ BİR TOPLUMSAL SORUN OLDUĞU GERÇEĞİNİ GÖZLER ÖNÜNE KOYMAKTADIR. SEKİZ İNSANIMIZI CANİCE KATLEDEN NSU TERÖR ÖRGÜTÜNÜN EYLEMLERİ TÜRK VE ALMAN HEPİMİZİN BU KONUDA NE KADAR DUYARLI OLMAMIZ GEREKTİĞİNİ VE YABANCI DÜŞMANLIĞI İLE TAVİZ VERMEDEN MÜCADELE ETMEMİZİN NE KADAR ÖNEMLİ OLDUĞUNU GÖSTERMEKTEDİR.

BU VESİLEYLE NSU KATİLLERİNİN ELİNDEN HAYATLARINI KAYBEDEN KARDEŞLERİMİZİ DE RAHMETLE ANIYORUM. DEVLETİMİZ OLAYLARIN İLK ORTAYA ÇIKTIĞI ANDAN İTİBAREN MAKTUL AİLELERİ İLE YAKINDAN İLGİLENMİŞ VE İLGİLENMEYE DE DEVAM ETMEKTEDİR. ŞU ANDA YARGILANMAKTA OLAN FAİLLERİN DE EN KISA ZAMANDA ADALET ÖNÜNDE HAK ETTİKLERİ CEZALARI ALACAKLARINI ÜMİT EDİYORUZ.

TÜRKİYE İLE ALMANYA ARASINDA GEÇMİŞİ ESKİYE DAYANAN İYİ İLİŞKİLERİMİZİN ÇEŞİTLENEREK GELİŞTİĞİNİ GÖRMEKTEN BÜYÜK MUTLULUK DUYUYORUZ. ÜLKELERİMİZ ARASINDA İKİLİ VE ULUSLARARASI ALANDA MEVCUT YAKIN İŞBİRLİĞİ, GEÇTİĞİMİZ YIL 30 MİLYAR EURO OLARAK GERÇEKLEŞEN TİCARET HACMİ, ALMANYA’DA YAŞAYAN ÜÇ MİLYONA YAKIN İNSANIMIZ VE HER YIL TÜRKİYE’YE GİDEN BEŞ MİLYON ALMAN TURİST MEMNUNİYET VERİCİ DÜZEYDE SEYREDEN SİYASİ, EKONOMİK VE İNSANİ İLİŞKİLERİMİZE DAİR SOMUT ÖRNEKLER TEŞKİL ETMEKTEDİR.

BİRBİRİNE YAKIN İKİ İNSAN ARASINDA BAZI KONULARDA GÖRÜŞ FARKLILIKLARININ BULUNMASI NORMAL OLDUĞU GİBİ, TÜRKİYE VE ALMANYA ARASINDA DA ELBETTE BİR TAKIM HUSUSLARDA FİKİR AYRILIKLARI OLABİLMEKTEDİR. BUNLAR ÖNEM VERİLEN VE İYİ SEYREDEN İLİŞKİLERDE YAŞANAN OLAĞAN DURUMLARDIR. BUNUNLA BİRLİKTE, HER GÖRÜŞ AYRILIĞININ ARKASINDAN BİR UZLAŞMAYA VARILABİLMESİ VEYA BİR NOKTADA ANLAŞILABİLMESİ ARAMIZDAKİ DİYALOĞUN SAĞLAM TEMELLER ÜZERİNE İNŞA EDİLMİŞ OLDUĞUNU DA GÖSTERMEKTEDİR.

TÜRK – ALMAN DOSTLUĞUNUN MEVCUT SEVİYESİ VE DAHA DA GELİŞECEĞİNE DAİR İNANCIMIZ ALMANYA’DA YAŞAYAN ÜÇ MİLYONA YAKIN İNSANIMIZIN DA GELECEĞE DAHA ÜMİTLE BAKMASINI SAĞLAMAKTADIR.

BU ÇERÇEVEDE, YABANCILARA KARŞI HÜSN-Ü KABUL KÜLTÜRÜNÜN YERLEŞMESİNE YÖNELİK OLARAK ALMAN KAMUOYUNDA YAŞANAN YAPICI TARTIŞMALARI MEMNUNİYETLE İZLEMEKTEYİZ.

ALMANYA’YA SİYASİ, EKONOMİK VE SOSYAL KONULARDA ÖNEMLİ KATKILARDA BULUNAN TÜRK TOPLUMUNUN, HÂLİHAZIRDA PEK ÇOK BAŞKA TOPLULUKLARA DA TANINAN ÇİFTE VATANDAŞLIK HAKKI BAŞTA OLMAK ÜZERE BAZI HAKLI BEKLENTİLERİNİN KARŞILANACAĞI DAHA YAPICI VE HOŞGÖRÜLÜ BİR ORTAMIN GELİŞMESİNE DAİR İYİMSER DÜŞÜNCELERİMİZİ DE MUHAFAZA ETMEYE DEVAM EDİYORUZ.

DEĞERLİ MİSAFİRLERİMİZ,

SÖZLERİMİ BURADA BİTİRİRKEN, BU AKŞAMKİ İFTARIMIZI BİZİMLE PAYLAŞMAK İÇİN ALMANYA’NIN DÖRT BİR KÖŞESİNDEN GELEN MİSAFİRLERİMİZE, KATILIMLARIYLA BİZLERİ MUTLU EDEN ALMAN DOSTLARIMIZA VE İSLAM ÜLKELERİNİN DEĞERLİ TEMSİLCİLERİNE TEŞEKÜR EDİYOR, RAMAZAN AYININ ARAMIZDAKİ DOSTLUK VE KARDEŞLİK BAĞLARININ GELİŞMESİNE VE SAĞLAMLAŞMASINA VESİLE OLMASINI TEMENNİ EDİYORUM.

AFİYET OLSUN!

Pazartesi - Cuma

08:45 - 12:45 / 13:45 - 17:45

1.1.2020 Resmi Tatil (Yılbaşı)
10.4.2020 Dini Tatil (Paskalya Arifesi )
13.4.2020 Dini Tatil (Paskalya)
1.5.2020 Resmi Tatil (İşçi Bayramı)
8.5.2020 Nasyonal Sosyalizmden Kurtuluşun ve Avrupa'da II. Dünya Savaşı'nın Sona Ermesinin 75. Yıldönümü
21.5.2020 Dini Tatil (Hz. İsa'nın Göğe Yükselişi)
1.6.2020 Dini Tatil (Küçük Paskalya)
31.7.2020 Dini Tatil (Kurban Bayramı)
29.10.2020 Cumhuriyet Bayramı
25.12.2020 Dini Tatil (1. Noel Günü)