“HÜRRİYET’İN TANIKLIĞINDA GÖÇÜN 50.YILI” SERGİSİ AÇILIŞINDA YAPILAN KONUŞMA

Ahmet Acet 05.10.2011
Değerli Konuklar,

Bu yıl Türkiye ile Almanya arasındaki İşgücü Anlaşması’nın imzalanmasının 50. yıldönümü dolayisiyla Almanya capinda bircok etkinlige tanik oluyoruz. Almanya’da yasayan Türklerin veya Türk kökenli Almanlarin, Alman yönetimi temsilcileri ve toplumu ile bir araya gelerek 50 yil icinde sekillenen ortak bir gecmisin muhasebesi yapiliyor. “Biz isci istedik, onlar insan gönderdi”; “Almanya’da yabanci, Türkiye’de Almanci” gibi kliselesmis ifadeler hatirlaniyor. Gecmiste yapilan hatalar vurgulaniyor, ama gelecegin sunacagi firsatlar icin bir ufuk da ciziliyor.

Herhalde en cok vurgu yapilan kelime “uyum” oluyor.

Burada benim gözlemlerime göre, Almanya’nin neresinde olursa olsun, süregelen toplantilar, konferanslar ve törenler bir gercegi cok güzel yansitiyor. O da, birlikte huzur ve mutluluk icinde yasamak icin tüm taraflarda varolan samimiyet… Türklerle Almanlar arasinda tarihten kaynaklanan yakin baglar zaten bunu gerektirmektedir.

Bu aksam Türkevinde Avrupa Hürriyet’in düzenlediği etkinlik adeta insanımızın Almanya’ya göç hikâyesinin fotoğraflarla anlatılmasıdır. Hürriyet bu sergiyle bize yarım asırlık göç serüveni boyunca fotoğraf karelerinde dondurduğu anıları sunuyor ve nereden nereye gelindigini bize hatirlatiyor.

Hürriyetin Almanya’daki tarihi en az göç kadar eskidir. İlk yıllarda Türkiye baskısı posta yoluyla ve gecikmeyle ulaştırılırken, daha sonraları yıllarda kurulan modern baskı tesisleri ve genişleyen muhabir ağıyla Hürriyet sadece Almanya değil, tüm Avrupa’da yaşayan Türklerin sesi olmayı başardı. İlk yıllarda sayfalarda sadece işçiler ve bagli sorunlar yer alirken, yarım asır içinde işverenler, doktorlar, mühendisler, sporcular, sanatçılar, siyasetçiler, yöneticiler, avukatlar, ve yüzlerce başarı öyküsü aldı işçilerin yerini.

Bunlar arasında Türk kökenli hakim ve savcılar bulunduğunu biliyor muydunuz? Önceki hafta “Wer wird Millionär?” programında bir Türk asıllı yarışmacının 64 bin Euro’luk ödülü kazanma peşinde olduğunu biliyor muydunuz?

Bugün, Almanya’daki Türk medyasinin bilgilendirme ve bilinclendirme bakimindan Almanya’daki Türkler icin oynadigi olumlu rolü hepimiz takdirle karsiliyoruz. Almanya’daki en önemli Türk basın kuruluşlarından biri olan Hürriyet, sadece haber yapmakla kalmıyor, insanımızın bu gurbet ellerde tutunmasına, yaşadığı ülkeye uyum sağlamasına, vatan özlemini gidermesine, dayanışmasına, dil öğrenmesine, hak ve cikarlarinin farkına varmasına, davasına sahip çıkmasına, sorunlarına çare bulmasına, bilgilendirilmesine ve yönlendirilmesine katkıda bulunmaktadır. Bu aksamki sergi de bütün bunlarin bir özetini teskil etmektedir.

Ben bu vesileyle, Hürriyet yöneticileri ve çalışanlarının tümüne bu anlamlı sergiyi hazırladıkları ve Almanya’daki Türk toplumuna yaptıkları hizmetler için teşekkür ediyorum. Bu önemli hizmetlerin önümüzdeki yıllarda daha da çeşitlenerek ve artarak devam edecegine dair inancimiz tamdir.

Beni dinlediginiz icin tesekkür ediyorum.

Pazartesi - Cuma

08:45 - 12:45 / 13:45 - 17:45

1.1.2019 Resmi Tatil (Yılbaşı)
8.3.2019 Uluslararası Kadınlar Günü
19.4.2019 Dini Tatil (Paskalya Arifesi )
22.4.2019 Dini Tatil (Paskalya)
1.5.2019 Resmi Tatil (İşçi Bayramı)
30.5.2019 Dini Tatil (Hz. İsa'nın Göğe Yükselişi)
4.6.2019 Dini Tatil (Ramazan Bayramı)
10.6.2019 Dini Tatil (Küçük Paskalya)
15.7.2019 Demokrasi ve Milli Birlik Günü
3.10.2019 Resmi Tatil (AFC Milli Günü)
29.10.2019 Cumhuriyet Bayramı
25.12.2019 Dini Tatil (1. Noel Günü)
26.12.2019 Dini tatil (2. Noel Günü )