NSU Davasında Dördüncü Yıl

Ali Kemal Aydın 25.05.2017

Türk toplumunun kıymetli mensupları,

Almanya’daki ırkçı saldırılarda hayatını kaybeden vatandaşlarımızın muhterem yakınları,

Değerli basın mensupları ve saygıdeğer misafirler,

2000-2007 yılları arasında 8’i Türk 10 masum insanın canına kıyan ve ortak hafızamızda derin bir yara açmış olan NSU ırkçı terör örgütü davasının sonuna yaklaşmış bulunuyoruz.

Özellikle kurban yakınları için bu konuları konuşmanın ne kadar zor ve acı verici olduğunu biliyorum. Bugünkü toplantıya katıldıkları için kendilerine bir kere daha teşekkür ediyorum. Diğer taraftan, özellikle İslam ve Türk düşmanlığının arttığı bir ortamda buradaki toplumumuzun her zamankinden fazla bu konularda hassas ve duyarlı olmasının önemini vurgulamak istiyorum.

4 yılı tamamlayan NSU davasından yegane beklentimiz ve dileğimiz üç buçuk milyonluk Türk toplumu başta olmak üzere Almanya’da yaşayan herkesin vicdanını rahatlatacak, tatmin edecek bir kararın çıkmasıdır.

Tabiatıyla, NSU cinayetlerinin tüm bağlantılarıyla ve arka planıyla birlikte aydınlatılması son derece önemlidir. NSU dışında meydana gelen faili meçhul kalan, ırkçı, yabancı düşmanlığı saikli cinayetlerin faillerinin de ortaya çıkarılarak adalete teslim edilmesi aynı şekilde herkesin beklentisi, talebidir. Bu cinayetler sıradan bir suç olarak görülmemelidir. Vatandaşlarımızı etnik kökenleri nedeniyle hedef alan bu saldırıların aynı zamanda birer terör eylemi olduğu unutulmamalıdır.

Dolayısıyla, Türk toplumunun mensuplarını hedef alan bu cinayetlerin, terör saldırılarının benzerlerinin yaşanmaması için ilgili makamların her türlü önlemi almaları zorunludur. Vatandaşlarımızın güvenliği ve emniyetinden en başta buradaki makamlar sorumludur. Almanya’yla ilişkilerimizde öncelikli konuların başında buradaki toplumumuzun huzur, güvenlik ve esenliği gelmektedir. Bu bağlamda bu dava sürecini yakından takip ediyor, Alman makamlarıyla yaptığımız temaslarımızda da konuyu en üst seviyede kararlılıkla gündeme getirmeye devam ediyoruz. Tabiatıyla buradaki toplumumuz için bir beka meselesi olan bu konuda gerekli duyarlılığın devam ettirilmesine de büyük önem veriyoruz.

Bu düşüncelerle, bugün Büyükelçiliğimizde yapılan toplantının, bu önemli davayla ilgili farkındalığın ve bilincin arttırılmasına katkıda bulunmasını yürekten diliyor, sözü duayen gazeteci Sayın Külahçı ve değerli panelistlerimize bırakıyorum.


Pazartesi - Cuma

08:45 - 12:45 / 13:45 - 17:45

1.1.2020 Resmi Tatil (Yılbaşı)
10.4.2020 Dini Tatil (Paskalya Arifesi )
13.4.2020 Dini Tatil (Paskalya)
1.5.2020 Resmi Tatil (İşçi Bayramı)
8.5.2020 Nasyonal Sosyalizmden Kurtuluşun ve Avrupa'da II. Dünya Savaşı'nın Sona Ermesinin 75. Yıldönümü
21.5.2020 Dini Tatil (Hz. İsa'nın Göğe Yükselişi)
1.6.2020 Dini Tatil (Küçük Paskalya)
31.7.2020 Dini Tatil (Kurban Bayramı)
29.10.2020 Cumhuriyet Bayramı
25.12.2020 Dini Tatil (1. Noel Günü)