Büyükelçi Sayın Ali Kemal Aydın'ın 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Vesilesiyle Yayımladığı Mesaj

Berlin Büyükelçiliği 28.10.2020

Almanya Türk Toplumunun Kıymetli Mensupları,

Cumhuriyetimizin 97. yıl dönümü münasebetiyle sizlere buradan hitap etmekten büyük bir mutluluk duyuyorum.

Bu vesileyle, Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları ile bugüne kadar vatan uğruna canlarını feda eden bütün aziz şehitlerimizi şükran ve rahmetle anıyorum.

Korona salgını dolayısıyla her yıl bir araya gelerek kaynaşmamıza vesile olan Cumhuriyet bayramı resepsiyonumuzu ne yazık ki bu yıl gerçekleştiremiyoruz. Önümüzdeki sene Cumhuriyetimizin kuruluş yıldönümünü yeniden hep birlikte coşkuyla kutlayacağımıza inanıyorum.

Kıymetli Vatandaşlarımız,

Bundan 97 yıl önce Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde zor şartlar altında kurulan Cumhuriyetimiz, aradan geçen süre içerisinde her alanda büyük ilerlemeler kaydederek bugün bulunduğu bölgenin ötesinde uluslararası arenada etki ve söz sahibi bir güç haline gelmiştir.

Ülkemiz Birleşmiş Milletler, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı, Avrupa Konseyi, İslam İşbirliği Teşkilatı ve G-20 gibi önde gelen uluslararası örgütlerin kurucu üyeleri arasında yer almaktadır.

NATO’nun en ağırlıklı ve en etkili üyelerinden biri olan Türkiye, uluslararası barış ve istikrarın tesis edilmesine ve korunmasına önemli katkılar vermektedir.

Birçok anlaşmazlık ve çatışmanın yaşandığı yakın coğrafyasında bir istikrar adası olarak ön plana çıkan Türkiye, son yıllarda yürüttüğü girişimci ve insani dış politikasıyla ve uluslararası sorunların adil şekilde çözüme kavuşturulması yönündeki ilkeli duruşuyla dünyanın vicdanı konumuna yükselmiştir.

Dünyada en çok sığınmacıyı barındıran Türkiye, aynı zamanda en fazla insani yardım yapan ülkelerden biridir.

Kıymetli Vatandaşlarımız,

Genç ve dinamik nüfusu, üretime dayalı güçlü ekonomisi, sağlam demokrasisi ve etkin yönetim sistemiyle hızla büyüyen Türkiye’mizin ilerleyişini siz Almanya’da yaşayan insanlarımızın da büyük bir gururla ve sevinçle yakından takip ettiğinizi biliyorum.

Türkiye’nin Almanya’yla mevcut tarihi ve çok yönlü ilişkileri son yıllarda yaşanan bir dizi sınamanın ardından karşılıklı çıkar ve saygı temelinde normalleşme sürecinde ilerlemektedir.

Almanya’da yaşayan 3,5 milyonluk Türk toplumu ilişkilerimizde önemli ve ağırlıklı bir yere sahiptir.

Sizlerin Almanya’da refah ve güvenlik içerisinde, hak ve hukukunuza saygı gösterilerek yaşamınızı sürdürmemiz en temel önceliğimizdir.

Son dönemde maalesef giderek daha da yayılan ayrımcılık, ırkçılık, yabancı düşmanlığı, İslam karşıtlığı olaylarının önüne geçilmesi yönünde gerekli tedbirlerin hayata geçirilmesi hepimizin ortak talebi ve haklı beklentisidir. Önyargı, bilgisizlik ve kendinden olmayanı ötekileştirmeye eğilimli hastalıklı bir ideolojinin sonucu ortaya çıkan bu tehlikeli akımlara karşı mücadelemizi sürdürmemiz önem taşımaktadır.

Bu düşüncelerle Cumhuriyet bayramımızı en içten dileklerimle kutluyor, hepinizi sevgi ve saygıyla selamlıyorum.


Atatürk

Pazartesi - Cuma

08:45 - 12:45 / 13:45 - 17:45

8.3.2022 Uluslararası Kadınlar Günü (Yalnızca Berlin Eyaletinde)
15.4.2022 Dini Tatil (Paskalya Arifesi )
18.4.2022 Dini Tatil (Paskalya)
2.5.2022 Ramazan Bayramı
26.5.2022 Dini Tatil (Hz. İsa'nın Göğe Yükselişi)
6.6.2022 Dini Tatil (Küçük Paskalya)
3.10.2022 AFC Milli Günü
26.12.2022 Dini Tatil - 2. Noel Günü