Büyükelçi Sayın Hüseyin Avni Karslıoğlu’nun 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik Ve Spor Bayramı Vesilesiyle Yayımladığı Mesaj

Berlin Büyükelçiliği 19.05.2016

Almanya’da Yaşayan Türk Toplumunun Değerli Mensupları, Sevgili Gençler,

Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün yurdumuzun düşman işgalinden kurtarılması ve milli mücadelenin başlaması için Samsun’a ayak bastığı tarih olarak Türk Gençliğine armağan ettiği "19 Mayıs, Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı"nızı en içten dileklerimle kutlamak istiyorum.

Vatan toprağımızın düşman işgalinden kurtarılması için başlatılan Kurutuluş Savaşı’nın meşalesinin yakıldığı 19 Mayıs 1919 tarihinin üzerinden 97 yıl geçmiştir. Vatanımızın kurtarılması için atalarımızdan aldığımız ve her daim yüreğimizde hissettiğimiz bu milli bilinçle, Türk toplumunun her ferdi ve özellikle gençlerimiz bugün yurtta ve dünyanın neresinde olursa olsun vatanımızın yaşatılması ve muasır medeniyetler seviyesine çıkarılması için özveriyle çalışmaktadırlar.

Büyük Önder Atatürk’ün açtığı yolda milli mücadeleyle kurulan Cumhuriyetimizin layık olduğu şekilde yeni nesillerimize aktarılması ve bağımsız ve gelişmiş bir Türkiye’nin her alanda ilerlemesi, her yaştan ve bu toplumun bir üyesi olmaktan iftihar eden herkesin ortak sorumluluk bilinciyle devam etmektedir.

Bugün Almanya’da yaşayan Siz değerli mensuplarımızın ve gençlerimizın vatan topraklarından ayrı yaşamanıza ve değişik zorluklara maruz kalmanıza rağmen, öncelikle kendiniz, aileniz, içinden çıktığınız Türk toplumu ve ortak geleceği paylaştığınız Alman toplumu için gösterdiğiniz gayret ve ulaştığınız başarılar hepimizi gururlandırmaktadır.

Diğer yandan, atalarımızdan aldığımız milli mücadele ruhuna layık olabilmek ve içimizde taşıdığımız değerlerimizi yüceltebilmek için daha çok çalışacağınızdan, eğitimde, meslekte ve toplumsal hayatın her alanında diğer toplum üyelerinden geride kalmayacağınızdan kuşkum bulunmamaktadır.

Bireysel çabaların ve başarıların yanında, toplumumuzdaki her bireyin ve gençlerimizin milli değerlerini ve insani özelliklerini dayanışma ruhuyla ve birliktelik içinde daha üst seviyelere çıkaracağına inanıyorum.

Böylelikle, karşılaşılan sorunların da azalacağını düşünüyorum. Ayrıca, günümüz dünyasının getirdiği aşırı akımlar, terörizm, ırkçılık ve ayrımcılık gibi sorunlar, gerek yurtta gerekse yaşadığımız diğer toplumlarda daha fazla birlikteliği ve paylaşımı zorunlu hale getirmektedir.

Bu vesileyle, yurdumuz düşman işgalinden kurtarılması ve vatanımızın bütünlüğü ve bölünmezliği için canını veren Kahraman Şehitlerimizi saygıyla anarken, Siz sevgili gençlerimize ve milletimize selam ve sevgilerimi iletiyorum.

Pazartesi - Cuma

08:45 - 12:45 / 13:45 - 17:45

1.1.2020 Resmi Tatil (Yılbaşı)
10.4.2020 Dini Tatil (Paskalya Arifesi )
13.4.2020 Dini Tatil (Paskalya)
1.5.2020 Resmi Tatil (İşçi Bayramı)
8.5.2020 Nasyonal Sosyalizmden Kurtuluşun ve Avrupa'da II. Dünya Savaşı'nın Sona Ermesinin 75. Yıldönümü
21.5.2020 Dini Tatil (Hz. İsa'nın Göğe Yükselişi)
1.6.2020 Dini Tatil (Küçük Paskalya)
31.7.2020 Dini Tatil (Kurban Bayramı)
29.10.2020 Cumhuriyet Bayramı
25.12.2020 Dini Tatil (1. Noel Günü)