Carl Von Ossietzky Avrupa Okulu Öğrencilerinin Büyükelçiliği Ziyareti

Berlin Büyükelçiliği 17.12.2013
Carl von Ossietzky
Avrupa Okulu
Öğrencilerinin
Büyükelçiliği Ziyareti


Kreuzberg’deki Carl-von-Ossietzky Oberschule’den 40 kadar öğrenci, öğretmenleri eşliğinde 13.12.2013 Cuma günü 10:00-11:30 saatleri arasında Büyükelçiliğimizi ziyaret ettiler.

Açılışı 29 Ekim 2013 günü Cumhuriyet Bayramı Resepsiyonu esnasında gerçekleştirilen ve Cumhuriyetimizin 90. Kuruluş Yıldönümüne atıfla “Freiundneunzig” adı verilen sergiyi gezen öğrenciler hem Büyükelçilik binamızın tarihsel ve mimari özellikleri hakkında bilgi aldı, hem de Türkiye’den 90 sanatçıya ait eserleri incelediler. Daha sonra Sayın Büyükelçi H. Avni Karslıoğlu da konuk öğrencilerle bir süre sohbet etti ve bir zamanlar tıpkı onlar gibi Türkiye’den Almanya’ya gelen bir ailenin çocuğu olarak bu ülkedeki eğitim olanaklarından yararlanmak için çaba sarf ettiğini anlatarak kendilerine inançla, azimle, gayretle ve yüksek çalışmalarla hayal edebilecekleri her mesleğe sahip olabileceklerini söyledi.

Bir öğrencinin “Hangi yolları izleyerek bu noktaya geldiniz?” yönündeki sorusu üzerine Sayın Büyükelçi her işin çeşitli zorlukları olduğunun bilinmesi ve o zorlukların aşılması için sürekli bir çaba içerisinde olunması gerektiğini vurguladı ve babasının işi nedeniyle Almanya’da hep bir yerden bir başka yere taşınmak zorunda olmalarından dolayı 5 yıllık ilk öğretimini 6 farklı okulda öğrenim görerek tamamladığını söyledi. Daha sonra Türkiye’de lise ve üniversite öğrenimi gördüğünü; o dönemde bir yandan Türkçesini güçlendirirken diğer yandan da İngilizce öğrendiğini, ayrıca Almancasını unutmamak için sürekli olarak Almanca kitap okumak ve film izlemek üzere düzenli olarak Goethe Enstitüsünü ziyaret ettiğini anlatan Sayın Büyükelçi bu sayede elde ettiği vasıflarla Dışişleri Bakanlığı sınavını kazanarak diplomasiye adım attığını ifade etti.

Öğrencilere kendilerini geliştirmek için sürekli bir çaba içinde olmalarını, sosyal çevrelerini genişletmek için çeşitli klüp ve derneklere üye olmalarını, bir hobiye sahip olmalarını tavsiye eden Büyükelçi H.Avni Karslıoğlu kendisinin de hobi olarak hat sanatına ilgi duyduğunu söyledi ve zorlukların aşılmasında insanların manevi güce de büyük bir ihtiyaç duyduklarını, bu sayede aciz, güçsüz ve yalnız olmadıklarına inanarak kendi özgüvenlerini daha yüksek seviyelere çıkarabildiklerini ifade etti.

Çevrelerinde başarılarıyla öne çıkan pek çok insan bulunduğuna dikkat çeken Sayın Büyükelçi bunlardan birisinin de tesadüfen o saatlerde kendisinin konuğu olan Cestron Elektronik Firmasının Sahibi ve Genel Müdürü Selahattin Erdem olduğunu, kendisinin 18 yaşında Almanca lisanı olmaksızın, tek başına bir öğrenci olarak Almanya’ya geldiğini, çeşitli zorluklara göğüs gererek Almanya’daki eğitim olanaklarının en üst basamaklarına kadar çıkmayı başardığını, Selahattin Beyin elektronik mühendisi olarak çeşitli firmalarda çalıştıktan sonra kendi işini kurup daha da büyük projelere imza attığını, gecesini gündüzüne katıp fedakarca çalışması sayesinde de bugün NATO gibi büyük uluslararası kuruluşlara hizmet verebilen, uluslararası rekabet gücüne erişmiş bir firmanın sahibi olduğu kaydetti. Selahattin Erdem ise öğrencilere her alanda başarı için “kendi toplumumuz adına daima çok iyi bir örnek olmak” hedefini sahiplenmelerini tavsiye etti.

Daha sonra Sayın Büyükelçi Avni Karslıoğlu ve Sayın Selahattin Erdem konuk öğretmen ve öğrencilerle hatıra fotoğrafı çektirdiler.

Öğrenciler işçi ailesi çocuklarının eğitim ve istidam olanaklarını geliştirmeleri bakımından canlı birer başarı öyküsünü temsil eden bu iki önemli şahsiyet tarafından uğurlandılar.

Ziyaretlerinden dolayı Sayın Öğretmenlerimize ve Sevgili öğrencilerimize teşekkür ediyoruz

İlgili Dosyalar

ziyaret-1

ziyaret-2

ziyaret-3

ziyaret-4

Pazartesi - Cuma

08:45 - 12:45 / 13:45 - 17:45

1.1.2020 Resmi Tatil (Yılbaşı)
10.4.2020 Dini Tatil (Paskalya Arifesi )
13.4.2020 Dini Tatil (Paskalya)
1.5.2020 Resmi Tatil (İşçi Bayramı)
8.5.2020 Nasyonal Sosyalizmden Kurtuluşun ve Avrupa'da II. Dünya Savaşı'nın Sona Ermesinin 75. Yıldönümü
21.5.2020 Dini Tatil (Hz. İsa'nın Göğe Yükselişi)
1.6.2020 Dini Tatil (Küçük Paskalya)
31.7.2020 Dini Tatil (Kurban Bayramı)
29.10.2020 Cumhuriyet Bayramı
25.12.2020 Dini Tatil (1. Noel Günü)