“2014 Alman-türk Araştırma, Sanayi Ve İnovasyon Yılı” Hakkında Almanya Federal Eğitim Ve Araştırma Bakanlığının Yayımladığı Basın Açıklaması

Berlin Büyükelçiliği 18.10.2013

18.10.2013 [Basın Açıklaması 121/2013]

Türkiye, 2014 Uluslararası Bilim Yılı Partneri Olacak

Uygulamalı araştırmadan toplumsal entegrasyona birçok konu ele alınacak / Bakan Wanka: “İki ülke için de bir kazanç”

Federal Eğitim ve Araştırma Bakanı Jonanna Wanka ve Türk meslektaşı, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, 2014 yılının Alman-Türk Araştırma, Sanayi ve İnovasyon Yılı olmasını kararlaştırmışlardır. Sözkonusu ortak bilim yılının amacı, iki ülke arasındaki özel işbirliğinin altını çizmek ve daha da geliştirmektir. Bilim alanındaki Alman-Türk ilişkileri uzun bir geleneğe sahip olup, 2014 yılında bu ilişkilerin 30’uncu yılı hükümet düzeyinde kutlanacaktır.

Jonanna Wanka: “Uluslararası bilim yılları başarılı işbirliği araçlarından biridir. Önümüzdeki yıl Türkiye’nin bilim yılı partnerimiz olmasından memnuniyet duymaktayım. Bilim alanında çok sayıdaki çeşitli işbirlikleri, Türkiye’yi ilginç bir partner haline getirmektedir. Avrupa ve Asya’yı birbirine bağlayan Türkiye’nin köprü görevi ve Almanya’daki çok sayıdaki Türkiye kökenli insanlar nedeniyle de sözkonusu bilim yılı iki ülke için de bir kazanç teşkil etmektedir.” şeklinde konuşmuştur. Bilim yılının tematik odak noktaları arasında, bilgi ve bilişim teknolojileri ile nano ve bioteknolojileri gibi kilit teknolojilerin yanı sıra küresel dönüşümün zorlukları ile beşeri ve sosyal bilimler yer almaktadır. Burada araştırma ve sanayi arasındaki etkileşim ile bilim ve toplum arasındaki bağlantılara özel ilgi gösterilecektir.

Bilim alanındaki ilişkiler 1951 yılından bu yana mevcuttur. Federal Eğitim ve Araştırma Bakanlığı bugüne kadar birçok ikili araştırma projesi ve bilim insanlarının değişimini desteklemiştir. Bu işbirliğinin amiral gemilerinden biri de, 2013/2014 kış dönemi için ilk öğrencileri kabul eden İstanbul’daki Türk-Alman Üniversitesi’dir. Berlin ve İstanbul’da “German-Turkish Advanced Research Centre for Information and Communication Technologies” (GT-ARC) isimli araştırma merkezinin kurulması da, Alman-Türk işbirliğinin özellikle uygulamalı araştırma alanında büyük bir potansiyele sahip olduğunu gösteren bir örnek niteliğindedir.

Bilim yılının açılışı 23 Ocak 2014 tarihinde Berlin’de iki Bakanın katılımıyla gerçekleştirilecektir. Sözkonusu yıl boyunca Almanya ve Türkiye’de birçok etkinlik düzenlenecektir. İki ülkenin bilim, eğitim ve aracı kurumları böylece çeşitli alanlardaki faaliyetlerini kamuoyuna geniş bir şekilde tanıtma fırsatı bulacaklardır. Bu bağlamda Federal Eğitim ve Araştırma Bakanlığı ile Türk muadili Bakanlık birer tasarım yarışması düzenleyeceklerdir. Bu sayede özellikle iki ülkenin bilim alanında faal gençlerinin işbirliğine teşvik edilmesi hedeflenmektedir.

Alman-Türk Araştırma, Sanayi ve İnovasyon Yılı, Federal Eğitim ve Araştırma Bakanlığının önemli partner ilkelerle düzenlediği 7’nci uluslararası bilim yılıdır. En son düzenlenen bilim yılları Güney Afrika, Rusya, Brezilya ve Çin ile birlikte gerçekleştirilmiştir. Ortak bilim yılları, Federal Hükümetin bilim ve araştırma konularını ulusalarasılaştırma stratejisinin gerçekleştirilmesindeki önemli yapı taşlarındandır. Almanya’da yaklaşık 3 milyon Türkiye kökenli insanın yaşaması dolayısıyla toplumsal entegrasyon konusu da önemli bir rol oynayacaktır.

Ayrıntılı bilgiye tasarım yarışmasına ilişkin duyurudan ulaşmanız mümkündür:

http://www.bmbf.de/foerderungen/22747.php
http://www.bmbf.de/de/5857.php
http://www.bmbf.de/de/19703.php

Pazartesi - Cuma

08:45 - 12:45 / 13:45 - 17:45

1.1.2020 Resmi Tatil (Yılbaşı)
10.4.2020 Dini Tatil (Paskalya Arifesi )
13.4.2020 Dini Tatil (Paskalya)
1.5.2020 Resmi Tatil (İşçi Bayramı)
8.5.2020 Nasyonal Sosyalizmden Kurtuluşun ve Avrupa'da II. Dünya Savaşı'nın Sona Ermesinin 75. Yıldönümü
21.5.2020 Dini Tatil (Hz. İsa'nın Göğe Yükselişi)
1.6.2020 Dini Tatil (Küçük Paskalya)
31.7.2020 Dini Tatil (Kurban Bayramı)
29.10.2020 Cumhuriyet Bayramı
25.12.2020 Dini Tatil (1. Noel Günü)