Sayın Büyükelçimizin 8 Mart Dünya Kadınlar Günü Vesilesiyle Mesajı

Berlin Büyükelçiliği 08.03.2012

        Sayın Büyükelçimizin 8 Mart Dünya Kadınlar Günü vesilesiyle mesajı   

        8 Mart, kadınlarımızın topluma olan katkılarını, emeklerini ve üzerimizdeki haklarını düşündüğümüz ve aslında bir gün değil her gün hatırlamamız gereken önemli bir gündür. Bu vesileyle Almanya’daki tüm kadınlarımızın bu anlamlı gününü yürekten kutluyorum.   

        Günümüzde kadın haklarının uygulanmasında ulaşılan seviye, ülkelerin gelişmişlik düzeyini belirleyen unsurlar arasında sayılmaktadır. Kadınlarımız, Cumhuriyetimizin kurulmasıyla birlikte birçok dünya devletinden önce seçme ve seçilme haklarına sahip olmuştur. Son yirmi yıl içerisinde de kadın-erkek fırsat eşitliğinin pekiştirilmesi ve kadın haklarının korunmasının geliştirilmesi konusunda Türkiye’de önemli adımlar atılmıştır. Son olarak,  Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun Tasarısı’nın TBMM’de kabulüyle birlikte yasal alandaki eksikliklerin giderilmesine devam edilmektedir. Atılan bu adımlarla kadın haklarının en ileri düzeye taşınacağına inanıyorum.   

        Ancak gerek Türkiye’de gerek bu ülkede kadın-erkek eşitliğini sağlamanın yolunun, hukuki eşitliği fiiliyata geçirebilmekten geçtiği de bir gerçektir. Nüfusumuzun yarısını oluşturan kadınlarımızın, hayatın her alanına ortak olmaları gerekmektedir. Kadınlarımızın eğitime, ekonomiye, siyasete ve toplumsal hayatın her alanına aktif olarak katılımı; toplumun her kesiminin katkısıyla mümkün olacaktır. Kadınlarımız hak ve özgürlüklerine sahip çıkarken, erkeklerimizin de kadınlarımıza destek vermesi, her yaştaki kadınlarımızın maruz kalabildikleri ayrımcılık, dışlayıcılık ve diğer hak ihlalleri gibi sorunların çözümü açısından büyük önem taşımaktadır.    

        Bu ülkede yaşayan kadınlarımız, yarım asırdır Almanya’nın kalkınmasına, ilerlemesine, Avrupa ve dünya çapında ekonomik ve siyasi bir güç olmasına emekleriyle, gayretleriyle ve alın terleriyle önemli katkıda bulunmuşlar ve bulunmaktadırlar. Kadınlarımız, beraberlerinde getirdikleri kültürümüzle Almanya’nın sosyal ve kültürel hayatının zenginleşmesini de sağlamışlardır. Almanya’da yaşayan Türk ve Türkiye kökenli kadınlarımızın içinde bulundukları toplumda önemli yerlere geliyor olmaları da bizleri gururlandırmaktadır.   

        Almanya’da yaşayan Türk ve Türkiye kökenlilerin, içinde yaşadıkları toplumun ekonomik, sosyal, kültürel ve siyasi hayatına aktif olarak katılan, yasalara saygılı, mutlu ve başarılı bireyler olmaları, aynı zamanda anadilleri ve öz kültürleriyle bağlarını korumaları konusunda en büyük görev kadınlarımıza düşmektedir.   

        Bu vesileyle, kadınlarımıza sesleniyorum: Hakkınız varsa Alman vatandaşlığı almakta tereddüt etmeyin! Dil öğrenin! Çocuklarınızın dil öğrenmesini teşvik edin! Eğitimin önemini hep hatırda bulundurun! Siyasette katılımcı olun! Toplumun her alanında var olun! Ekonomik olarak güçlenin! Çocuklarınızın mümkün olan en iyi eğitimi almaları için gereken çabayı göstermekten çekinmeyin! Yaşayacağınız her türlü güçlüğü aşmanız için de Büyükelçiliğimiz ve Başkonsolosluklarımız, sizlere yardımcı olmak için ellerinden gelen gayreti göstereceklerdir.   

        Yarınlarımızın mimarları kadınlarımızın 8 Mart Dünya Kadınlar Günü kutlu olsun!

 

    

Pazartesi - Cuma

08:45 - 12:45 / 13:45 - 17:45

1.1.2020 Resmi Tatil (Yılbaşı)
10.4.2020 Dini Tatil (Paskalya Arifesi )
13.4.2020 Dini Tatil (Paskalya)
1.5.2020 Resmi Tatil (İşçi Bayramı)
8.5.2020 Nasyonal Sosyalizmden Kurtuluşun ve Avrupa'da II. Dünya Savaşı'nın Sona Ermesinin 75. Yıldönümü
21.5.2020 Dini Tatil (Hz. İsa'nın Göğe Yükselişi)
1.6.2020 Dini Tatil (Küçük Paskalya)
31.7.2020 Dini Tatil (Kurban Bayramı)
29.10.2020 Cumhuriyet Bayramı
25.12.2020 Dini Tatil (1. Noel Günü)